MICHAEL FRAŇO

svatební fotograf Praha & Bratislava

Tipy, jak najít nejlepšího svatebního fotografa​

1. Zeptejte se svých přátel a rodiny

Při hledání nejlepšího svatebního fotografa se ptejte svých přátel a rodiny. Zeptejte se jich osobně nebo prostřednictvím sociálních sítí, zda znají dobrého svatebního fotografa, se kterým spolupracovali, fotografovali na vlastní svatbě nebo na svatbě, na které byli hosty.

Doporučení vám ušetří čas a sníží vaše riziko. Pokud tento konkrétní fotograf odvedl úžasnou práci pro vaši sestřenici, je pravděpodobné, že s ním budete spokojeni i vy. Pravděpodobně máte také kamaráda nebo příbuzného, který je vášnivým fotografem. Pokud ano, požádejte ho nebo ji, aby vám někoho doporučil nebo pomohl najít.

2. Vyhledejte ho na Googlu

Vyhledání slov “nejlepší svatební fotograf v Praze” na Googlu je dobrým výchozím bodem. Nezastavujte se na první stránce výsledků, jinak nenajdete nejlepší svatební fotografy, ale nejlepší marketéry, kteří si zaplatili reklamu a Google je umístil na přední místa.

Nezapomeňte si také zkontrolovat recenze fotografů na Googlu. Pokud si klient udělá čas a napíše dobré hodnocení na Google, znamená to, že fotograf odvedl dobrou práci. Podle mého názoru je Google jedním z nejspolehlivějších zdrojů recenzí. Nezapomeňte však ani na recenze na webových stránkách fotografa nebo na jeho stránce na Facebooku.

3. Mywed.com

Mywed je katalog fotografií, kde mohou nevěsty vyhledávat nejlepší fotografy podle měst. Většina fotografů zde také uvádí své hodinové honoráře. Pořadí se určuje podle počtu hlasů, které získaly fotografie zaslané ke vzájemné kritice. Upozorňujeme však, že fotografové na úrovni “Pro” jsou uvedeni jako první. Kategorie Pro je klamavá. Stručně řečeno, za fotografy úrovně Pro jsou považováni fotografové, kteří platí roční poplatek. Získávají více kreditů a v důsledku toho mohou zasílat více snímků, což vede k většímu počtu hlasů a lepšímu umístění na předních místech vyhledávání. Nenechte se tedy ohromit hodnocením, ale zkuste se proklikat více do hloubky.

4. Cena

Nikdy si nevybírejte svatebního fotografa podle ceny. Jak se říká, pokud vás zajímá pouze cena, budete nakonec spokojeni nejen s cenou, kterou jste zaplatili, ale i s výsledkem. Ceny jsou často měřítkem kvality, talentu a dovedností konkrétního fotografa. Některá studia mají také velké rozpočty na marketing, a proto si účtují vyšší ceny, aby se jim náklady vrátily. Průměrná cena svatebního fotografování v České republice se pohybuje kolem 35 tisíc korun a někomu se může zdát příliš vysoká. Dbejte proto na to, abyste zvažovali pouze fotografy, kteří odpovídají vašemu rozpočtu. Pokud máte omezený rozpočet a hledáte cenově dostupného svatebního fotografa, napište mi a zkusíme to společně vyřešit.

5. Styl fotografování

Způsob, jakým váš vysněný fotograf dokumentuje vaši svatbu, je pro dobré výsledky zásadní. Existují dva hlavní styly svatební fotografie: dokumentární a výtvarný.

Fotoreportér nebo dokumentární svatební fotograf je nenápadný a nezasahuje do průběhu svatby. Výhodou je, že nebudete muset absolvovat dlouhý seznam póz. Přesto však nemůže kontrolovat situaci a dosáhnout výsledků v případě časové tísně. Má také malé nebo žádné zkušenosti s pózováním párů. Ve svatební fotografii existuje pojem korektivní pózování. Díky korektivnímu pózování dokáže dobrý svatební fotograf skrýt nedostatky a nevěsta zazáří více než předtím. Čistě dokumentární fotograf to bohužel nedokáže. To vede k dalšímu typu umělce.

Umělecký svatební fotograf vyniká v inscenovaných fotografiích a dokáže řídit průběh dne. Představuje výhody jak tradičního, tak fotoreportéra.

V ideálním případě je fotograf zběhlý v dokumentárním i výtvarném stylu. Pak dokáže vytvořit působivé stylizované pózy jako v časopise, ale zároveň bude galerie z daného dne obsahovat i dokumentárně pojaté, nenucené snímky plné emocí a nezapomenutelných okamžiků mezi členy rodiny a přáteli.

6. Styl následného zpracování a úprav

Ujistěte se, že se vám líbí styl postprocesingu, a tedy úprav vašeho fotografa. Většina zkušených svatebních fotografů fotí surové snímky a postprodukce je součástí jejich tvůrčí vize. Různé styly mohou zahrnovat černobílý film, živý, éterický, jasný světelný a vzdušný a další. Pokud jde o styl, neexistuje správný nebo špatný. Je to zcela subjektivní otázka a záleží jen na vás, co se vám líbí více.

7. Osobnost

Pokud si ceníte dobré svatební fotografie, ujistěte se, že máte svého fotografa rádi i jako člověka. Osobnost je jedním z nejvíce opomíjených aspektů výběru dobrého svatebního fotografa, ale přesto je nesmírně důležitá. I když obecně neexistuje nejlepší svatební fotograf, existuje ten správný pro vás. Stejně jako váš snoubenec 🙂 Zde se musíte ujistit, že osobnost fotografa odpovídá vaší osobnosti. Proč? Je to jednoduché. Váš fotograf vás bude provázet celým dnem během příprav, obřadu i hostiny. Je jediným ze svatebních dodavatelů, který s vámi stráví celý den a většinu času se od vás nehne na krok. Pokud se před ním nebudete cítit dobře, bude to na vašich svatebních fotografiích znát. Naopak, pokud máte pocit, že se znáte už léta, bude pro něj také snazší zachytit vás v těch nejkrásnějších okamžicích.

Někteří fotografové jsou introvertní, což dokumentárnímu přístupu k fotografování dokonale vyhovuje. Plachý fotograf si však neporadí s velkými hlučnými rodinami, když je například čas zachytit formální portréty.

Jiní fotografové jsou velmi hluční a rádi kontrolují průběh svatby, jako by to bylo jejich focení. Slyšela jsem o fotografovi, který dokonce vyskočil na oltář, protože tak získal nejlepší záběr 🙂 Vždycky jsem se snažila, abychom si to užili. Ujistěte se, že se vaše osobnosti shodují, a důvěřujte svým instinktům.

8. Včasnost a pohotovost

Abyste se vyhnuli stresu, vyberte si svatebního fotografa, který je dochvilný a rychle reaguje na zprávy. Většina svatebních profesionálů bohužel postrádá dovednosti v oblasti zákaznického servisu. Moji klienti si často stěžovali, že jejich dodavatelé pozdě reagují na e-maily nebo telefonáty a pozdě chodí na schůzky. V jednom extrémním případě pekař zrušil ochutnávku, aniž by o tom pár informoval. Já sama se snažím odpovídat na všechny e-maily nejpozději do 24 hodin.

9. Žádost o zobrazení celé svatební galerie

Dobrý svatební fotograf se nebude bát ukázat vám celá svatební alba. Nenechte se zmást portfoliem, které se skládá jen z těch nejlepších fotografií.